Kosova'nın Yeni Başkanı Fatmir Sejdiu

Kosova Demokratik Birliği’nin başkan adayı Fatmir Sejdiu, başkanlık seçiminin birinci turunda yeterli oyu alamadı. 120 kişilik Kosova Meclisinde yapılan oturuma 107 milletvekili katıldı. 78 milletvekilinin oyunu alan Sejdiu, gerekli olan üçte ikilik (80) oyu birinci turda alamadı.

Yapılan ikinci tur oylamada da başkan adayı Fatmir Sejdiu yeterli oyu alamayınca üçüncü tura gidildi.

Yapılan üçüncü turda 80 milletvekilinin “kabul” oyunu alan Fatmir Sejdiu, Kosova’nın yeni başkanı oldu.

Fatmir Sejdiu Kimdir?

Fatmir Sejdiu, 23 Ekim 1951 yılında Podujeva belediyesine bağlı Pakaştica köyünde doğmuştur. Hukuk alanında Doktor unvanına sahip olan Sejdiu, LDK Genel Sekreterliği görevinin yanı sıra Priştine Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapmaktadır.

Fatmir Sejdiu Kosova’nın vefat eden başkanı İbrahim Rugova ile devamlı aynı saflarda yer almıştır. İbrahim Rugova’nın 1989’da bir grup entelektüel ile kurduğu Kosova Demokratik Birliği’nin 1991 yılında yapılan kurultayında Fatmir Sejdiu, LDK Merkez Komitesine üye seçilmiştir. 14 Temmuz 1994 tarihinde düzenlenen LDK’in ikinci kurultayında partinin Genel Sekreterlik görevine getirilmiştir. Partinin 2004’teki kurultayında ise LDK Başkanlık üyesi olarak seçilen Sejdiu, parti içinde daima üst düzey görevlerde bulunmuştur.

Evli ve 3 çocuk babası olan Sejdiu, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !